Złe wieści z rynku pracy ▪️ Rekruterzy IT nie rozumieją klientów ▪️ Rogan i Altman o przyszłości świata ▪️ AI w HR | Newsletter HR&Tech

Maciej Michalewski
4 min readNov 10, 2023

Rekordowe spadki na rynku pracy

Niestety wrzesień nie przyniósł dobrych informacji, choć liczyłem na powakacyjne odbicie. Rekordowe spadki publikowanych ofert pracy, w szczególności w obszarze IT i HR 😞

Po konkretne liczby i analizy zapraszam do raportu, który bezpłatnie pobierzesz na naszym blogu.

➡️ Link do artykułu.

Czy poziom agencji rekrutujących w IT jest aż tak niski?

KingIT, firma specjalizująca się w rekrutacji IT, przeprowadziła badanie wśród działów HR. Na pytanie o to, co jest największym problemem we współpracy z agencjami rekrutującymi developerów, aż 72% osób odpowiedziało, że problemem tym jest niedopasowanie kandydatów do potrzeb. Przyczyn tego niedopasowania jest z pewnością wiele, ale o tym za chwilę. Po więcej odpowiedzi, które przyniosło to badanie, zapraszam do tego postu na Linkedin.

Jakie są zatem przyczyny niedopasowania?

W mojej ocenie najważniejszą przyczyną jest nieprawidłowe rozpoznanie potrzeb klienta. Tu kłania się brak pogłębionej rozmowy z klientem, najlepiej bezpośrednio z hiring managerem. Niestety w rozpoznaniu potrzeb klienta nie pomaga fakt, że niejednokrotnie rekruter z agencji nie ma bezpośredniego dostępu do hiring managera.

Komunikacja za pośrednictwem działu HR niestety niesie ryzyko tego, że nie wszystkie informacje zostaną przekazane i nieprawidłowo zostaną ustalone priorytety. Oczywiście nie jest to reguła, ale ryzyko, które należy brać pod uwagę.

Sprawna komunikacja przed rozpoczęciem projektu rekrutacyjnego, której celem jest zrozumienie potrzeb klienta, jest najważniejszym elementem procesu rekrutacyjnego. Najważniejszym nie dlatego, że późniejsze etapy nie są ważne, lecz dlatego, że nieprawidłowe rozpoznanie potrzeb spowoduje, że nawet dobrze przeprowadzone kolejne etapy rekrutacji pójdą prawdopodobnie na marne, co zaszkodzi wszystkim uczestnikom tego procesu.

Niedawno przedstawiłem framework, jak tę początkową komunikację ułożyć, aby nie stracić kilku pierwszych tygodni projektu. Zachęcam do korzystania ➡️link do artykułu.

Na koniec tego tematu refleksja — jeden z pozytywnych skutków kryzysów gospodarczych jest to, że firmy, które nie dbają o jakość swoich usług, znikają z rynku najszybciej.

Joe Rogan vs Sam Altman — przyszłość AI

Na ten podcast czekałem długo. Joe Rogan, osoba, która nie boi się absolutnie żadnych tematów i potrafi rozmawiać o wszystkim, rozmawia z Samem Altmanem, szefem OpenAI (ChatGPT), na temat przyszłości sztucznej inteligencji. Fascynująca dyskusja, która od razu wchodzi na najtrudniejsze tematy, takie jak przyszłość pracy w kontekście rozwoju AI, czy np. rozważania o zastąpieniu skorumpowanych rządów przez sztuczną inteligencję. Z jednej strony science-fiction, a z drugiej zagadnienia, o których dyskusje pojawiają się coraz częściej. Polecam, rozbudza wyobraźnię.

➡️Link do podcastu

Szanse i zagrożenia AI w działach HR i nie tylko — prelekcja

Już w przyszłym tygodniu, dokładnie 19 października o 12:45, będę mówił o szansach i zagrożenia wdrażania sztucznej inteligencji w HR i innych działach organizacji. Prelekcja zorganizowana jest w ramach konferencji Kurs na HR. Uczestnictwo online i bezpłatnie. Zapraszam do rejestracji.

Najczęściej czytane:

  1. Darmowe ogłoszenia o pracę i największa lista źródeł kandydatów — największa w Polsce lista bezpłatnych i płatnych źródeł kandydatów
  2. Praca w HR — najnowsze oferty pracy i aktualne średnie wynagrodzenia w branży HR
  3. Akademia Rekrutacji — zbiór wiedzy na temat rekrutacji oraz raporty z rynku pracy.
  4. Gowork — jak reagować na negatywne opinie o pracodawcach — Kompleksowy poradnik dla pracodawców.
  5. Sztuczna inteligencja w rekrutacji i Chat GPT-3 — wszystko co musisz wiedzieć o najnowszej wersji sztucznej inteligencji i jej możliwych zastosowaniach, także w rekrutacji.
  6. RODO w rekrutacji — sourcing, direct search, ogłoszenia. Wszystko co musisz wiedzieć — kompleksowy poradnik RODO w rekrutacji z naciskiem na działania typu direct search / sourcing.
  7. Wszystko o systemach ATS — poradnik wyboru systemu rekrutacyjnego.

--

--